Има ли смисъл да се хабим или просто да метнем килима?
Ако и ти се чудиш как да преобразим стария апартамент, значи не си сам. Много хора стигат до момент, в който ги хваща яд, че всяка стая е или затрупана, или изглежда като сцена от стар филм. Истината е, че не трябва да хвърляш всичко в кофата или да се отчайваш. Има начини – бавни, евтини, с много пот, но си струва!
Прости стъпки как да преобразим стария апартамент без излишна паника
- Започни с едно по едно, не скачай на всичко. Ако се втурнеш да местиш дивана, да миеш прозорците и да оправяш мазето наведнъж, ще се откажеш още на втората минута. Хвани си една стая и си кажи – днес правя само това. Действа много по-добре, отколкото да се въртиш в кръг и да местиш една и съща кутия пет пъти.
- Изчисти каквото не ти трябва, без сантимент. Ако не си го използвал от 5 години и не можеш да кажеш защо го държиш – в чувала. Не се чуди. Просто действай. После викаш хора за извозване на стари мебели или ако е по-сериозно, мисли в посока почистване на клошарски апартамент – има си начини и за това.
- Провери какво става с пода и стените. Може да ти изглеждат „още стават“, ама понякога една кофа боя и нов ламинат правят чудеса. Не е задължително да е скъпо. Важното е да си избиеш мисълта „нали си е стар“. Нищо, че е стар – може да е готин.
Какво още да направиш след като вече си почнал?
- Вкарай малко светлина. Размени местата на няколко мебели и сложи по-светли пердета. Може да звучи елементарно, ама променя цялото усещане. Не пренебрегвай лампите – дори само с нова крушка може да изглежда различно. Няма нужда от ремонти за цяло състояние.
- Провери какво мирише. Ако апартаментът е застоял или е имало животни, миризмата се набива още от вратата. Тогава е време за сериозно почистване след котки или нещо по-специално като дезинфекция на апартамент. Това не са неща, които да оставиш за „някой ден“.
- Не забравяй мазето и тавана. Не че ще ги гледаш всеки ден, ама често там е проблемът. Ако има мухъл, влага или просто се е натрупал боклук – изчисти. Погледни идеи за почистване на мазета и тавани, защото иначе си пренасяш проблема отгоре или отдолу.
Най-често задаваните въпроси
Мога ли сам да изхвърля всичко от апартамента или трябва да търся помощ?
Може, ако имаш здрав кръст, транспорт и много свободно време. Обаче ако става дума за тонове стари мебели и боклук, търси хора за изпразване на апартаменти и къщи.
Какво да правя с мебели, които са стари, но още стават?
Ако нямаш място за тях и само ти пречат – подарявай, продавай или ги изнасяй. Да стоят без полза е все едно си сложил бариера на място, където искаш да дишаш.
Кога се налага дезинфекция?
Ако е имало животни, дълга влага, мухъл, миризма или просто дълго време никой не е стъпвал вътре – дезинфекцията не е каприз. Просто не искаш да живееш в нещо, което не знаеш какво е попило в себе си.
Как да реша кое да запазя и кое да хвърля?
Питай се – „използвам ли го“ и „ще ми липсва ли утре“. Ако отговорът и на двете е „не“, значи си знаеш отговора. Не се самозалъгвай, че ще го „поправиш някой ден“.
Колко време отнема едно основно разчистване?
Зависи колко боклук има, колко стаи са и колко хора ще помагат. Ако е само един човек, може да отнеме дни. С повече хора и план – всичко минава по-бързо, стига да не се размотаваш.
